👤

Un mobil pleaca din punctul M1 de coordonate x1 = 4m si y1 = 5m cu viteza constanta v(cu vector deasupra), orientata paralel cu axa Ox avand modulul v = 2m/s.Dupa Δt = 4s mobil ajunge in punctul M2.Determinati vectorii de pozitie corespunzatori punctelor M1 si M2.

Multumesc mult!


Răspuns :

Răspuns:

r(M1)=√(4²+5²)=√(16+25)=

√41

M2 coordonate

x2=x1+vΔt=4+2*4=4+8=12m

y1=5m deoarece viteza e paralela cu axa Ox deci nu are componenta verticala

r(M2)=√(12²+5²)=

√(144+25)=√1169=13

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari