Răspuns :
4.
din CO2 --> C
44g CO2 ...................... 12g C
0,616g CO2 ................. x = 0,168g C
din H2O --> H
18g H2O ........................... 2g H
0,108g H2O ..................... y = 0,012g H
verificam daca pe langa C si H mai avem si alte elemente , prin diferenta
0,244g subst. org. - 0,168g C - 0,012g H = 0,064g O (daca nu este mentionat in problema , el se determina prin diferenta)
=>
0,244g subst.org. ..... 0,168g C ...... 0,012g H ...... 0,064g O
100% subst.org. .......... a% ................. b% ................. c%
= 68,85% C = 4,92% H = 26,23% O
F.%. = 68,85% C , 4,92% H , 26,23% O
Pentru F.b impartim % determinate mai sus la mase atomice ale elementelor iar rezultatele obtinute se impart la cel mai mic dintre ele si => F.b
C = 68,85/12 = 5,738
H = 4,92/1 = 4,92
O = 26,23/16 = 1,64 : 1,64
=> Fb. = C3,5H3O
Fm = (C3,5H3O)n
cand cunoastem miu comp. organic =>
n = miu.Fm/miu.Fb , miu.Fb = 3,5x12+3x1+16 = 61 g/mol
=> n = 122/61 = 2
=> Fm = C7H6O2
5.
verifica enuntul ... este formulele sunt total eronate.....
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!