👤

Se da 800g substanta cu p=20%

Cantitatea folosita sa se determine


800ml de amestec dulce cu densitatea=1,5g/cm^3 contine 200g zahar. Se cere puritatea amestecului


300g apa se amesteca cu o cantitate de acid pur adăugându-se o soluție cu puritate de 30%
Aflati acidul folosit

DAU FUNDA


Răspuns :

m.ip. = 800g p% = 20%

stim ca p% = m.px100/mip

=> m.p = m.ipxp%/100 = 800x20/100 = 160 g pura

V = 800 mL, ro = 1,5 g/mL (cm3) si contine 200g zahar (masa pura)

stim ca ro = m/V => m = roxV = 800x1,5 = 1200 g amestec dulce (masa impura)

p% = m.p.x100/m.imp. = 200x100/1200 = 16,67%

cred ca formularea corecta este....

300g apa se amesteca cu o cantitate de acid pur obtinandu-se o soluție cu puritate de 30% . Aflati masa de acid folosit

m.apa = 300g, md = a g (acid)

ms = md + m.apa = a + 300

c% = mdx100/ms

=> 30 = 100a/(a+300)

=> 30(a+300) = 100a

=> 30a + 9000 = 100a

=> 9000 = 70a => a = 128,57 g acid introdus

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari