Răspuns :
Răspuns: 4,28 secunde
Explicație:
Viteza = distanta / timp
Varianta lunga
distanta = 60 m
v 1 = 8 m/s
v2 = 6 m/s
ei vor inota un timp egal, cu viteze diferite, pana cand se intalnesc
t = distanta / viteza
t = d1 / v1 = d2 / v2
d1 / v1 = d2 / v2 <=> d1/d2 = v1 / v2
(d1 + d2 )/ d2 = (v1 + v2 ) / v2
60 / d2 = 14 /6
d2 = 60 x 6 : 14 = 25, 7 metri a parcurs a l doilea pana la intalnire.
t = 25,7 m : 6 m/s = 4,28 secunde
varianta rapida,
t = distanta / ( v1 + v2 ) = 60 m : ( 8 m/s + 6 m/s ) = 60m : 14m/s = 4,28 secunde
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!