Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
Puritatea (p) este egală cu raportul dintre masa de substanță pură(msubst.pură) supra masa de substanță impură (msubst.imp.), totul înmulțit cu 100. Puritatea este adimensională, deci unitatea de măsură este procentul (%)
[tex]p = \frac{m \: subst \: pura}{m \: subst \: imp} \times 100[/tex]
Masa de substanță impură este egală cu masa de substanță pură plus masa impurităților.
m subst.imp.=msubst.pura+mimp.
Problema:
m subst. imp.=7kg
m imp.=2 kg
m subst. pură.=?
p=?
m subst. pură=m subst. imp.-m imp.=7kg-2kg=5kg sare pură
p=(m subst. impură/m subst. pură)×100= (7kg/5kg)×100 = 1,4×100=14%
Notă: Când scrii pe hârtie, scrii „m”, iar subst. imp. sau subst. pura, etc. scrii mai mic (ca indicii).
Dacă nu ai înțeles ceva, scrii la comentarii!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!