👤

Help please!!!
1. how many atoms of carbon are present in 7.02 grams of carbon tetrafluoride?
2. how many grams of fluorine are present in 7.56x10^22 molecules of carbon tetrafluoride?


Răspuns :

Răspuns:

1molC..........12g

X................7,02g

x= niu= 0,585molC

sau       niu=m/A,C

1mol C...........6,023x10²³atomi

0,585mol...............x

x=N=3,52X10²³atomi

sau   N=niuxN,A (numarul lui Avogadro)

niu= N/N,A=7,56X10²²/6,023x10²³ mol=0,1255molCF4

m=niuxM,    unde  M,CF4=88g/mol        m=0,1255x88g=11,04gCF4

88gCF4...........76gF

11,04g..................X

X=9,53gF

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari