Răspuns :
Răspuns: a) 5 N/m
Explicație:
Greutatea cubului determina aparitia unei forte elastice Fe in resort, egala cu greutatea .
Forta elastica e proportionala cu constanta k a resortului si cu alungirea produsa :
F = G = k Δl
k = G / Δl
greutatea G = masa x g
masa = densitate x volum
G = densitate x volum x g
k = densitate x volum x g : Δl =
950 kg / m³ x ( 0,05m)³ x 10 N/kg : 0,2375 m = 5 N/m
( densitate = 0,95 g / cm³ = 950 kg / m³ )
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!