Am o problema la chimie careia nu ii dau de capat.
Intr-un vas de sticla inchis se afla N=3,01 [tex]10^{23}[/tex] molecule de azot molecular (μN2 = 28 g/ml), la temperatura de 27°C si presiunea p=150kPa. Sa se afle:
a)masa gazului
b) numarul de molecule din unitatea de volum aflate in vas
c) numarul de molecule din vas dupa ce s-au scos f=40% molecule din acesta
d) noua valoare a presiunii gazului daca, fara a se modifica temperatura se scot f=40% din moleculele din vas
Multumesc anticipat pentru ajutor
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!