👤

Viteza sunetului este de 340 m/s tunetul se aude dupa 1,2 minute de la producerea fulgerului. determinati la ce distanta de observator se produce furtuna.
Va rog frumos din suflet!


Răspuns :

Răspuns:

1,2 min= 72 sec

340×72=24.480m= 24.48km