Un calorimetru de capacitate calorica C=40 j/K contine o masa de apa m1= 200g la temperatura t1= 15 grade Celsius. In calorimetru se introduce o sfera din aluminiu cu masa m2= 300g si temperatura t2= 90 grade Celsius. Determinati temperatura de echilibru termic.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!