👤

Într-un cub de sticla cu pereți subțiri având lungimea de 10 cm se introduce ulei cu densitatea de 800kg/m³ până când vasul se umple. Care este masa de ulei din vad?



Am nevoie de un răspuns urgent vă rog frumos!
DAU COROANA !​


Răspuns :

Răspuns:

densitatea = masa / volum

volum cub  = latura x latura x latura = 10 cm x 10 cm x 10 cm = 1000 cm³

energia potentiala gravitationala Ep = masa x g  x h

masa =  Ep / ( g x h)

g = 9,8 N/kg ≈ 10 N/kg

h = 10 m

m = 890 J / ( 10 N/kg x 10m) = 8,9 kg

densitate = masa / volum = 8900 g / 1000 cm³ = 8,9 g/cm³ = 8900 kg/m³

Explicație: