Răspuns :
Răspuns:
CuO + 2HCl ---CuCl2 + H2O
80g CuO .....2x 36,5 g HCl
8 g CuO ....7,3 g HCl
m HCl = 7,3g
Explicație:
8 g m g
CuO + 2HCl --> CuCl2 + H2O
80 2x36,5
=> m = 8x2x36,5/80 = 7,3 g HCl
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!