Răspuns :
Răspuns:
Aflarea numărului de molecule din 5,6 dm³ de CO₂ se bazează pe legea lui Avogadro:
Numărul lui Avogadro, NA
1mol din orice substanță conține 6,023.10²³ particule ,N A, (molecule, ioni, atomi, etc.).
Volumul molar V m
1mol de gaz în condiții normale de temperatură și presiune (0⁰C și 1 atm) ocupă un volum de 22,4 dm³ (L)
Cum CO₂ este gaz și nu se specifică în ce condiții se află, considerăm că volumul de 5,6 L s-a măsurat în condiții normale.
Combinând cele două relații matematice, numărul lui Avogadro și volumul molar pentru un gaz rezultă, următoarea relație:
22,4 L de gaz în condiții normale......are .....6,023.10²³ particule
Calcul număr de molecule (X) de CO₂ din 5,6 dm³(L) condiții normale (c.n.)
Se aplică regula de trei simplă:
dacă 22,4 L de CO₂ (c.n.).............................conțin 6.023.10²³ molecule de CO₂
atunci 5,6 L CO₂(c.n.)...................................conțin X molecule de CO₂
X molecule de CO₂= 5,6 L. 6,023.10²³ molecule/ 22,4 L
X = 1.0575 .10²³ molecule
R: 1,0575.10²³ molecule de CO₂, adică de 4 ori mai puțin
Verificați calculele, vă rog!
În unele cărți N A = 6,022.10²³
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!