Răspuns :
F.
1)
50g ciocolata ......................... 100%
m g glucoza ............................. 80%
= 40g glucoza
M.C6H12O6 = 180 g/mol
1 mol glucoza ........ 180g ............... 2817 kJ
40g ................. x = 626 kJ
2)
gust dulce
stare de gregare solida
3)
a) H2N-CH2-COOH + KOH --> H2N-CH2-COOK + H2O
b) H2N-CH2-COOH + H2N-CH-COOH
CH3
--> H2N-CH2-CONH-CH-COOH + H2O
CH3
4)
amfion = ⁺H3N-CH2-COO⁻
anion = H2N-CH2-COO⁻
cation = ⁺H3N-CH2-COOH
5)
trestia de zahar
sfecla de zahar
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!