👤

2. Calculati cantitatea de substanţã dizolvatã necesarã pentru a obţine 2 kg soluţie 10% ?

Răspuns :

Răspuns:

ms= 2kg

c=10%

c= mdx100/ms---> md= 10x2/100kg= 0,2kg=200g

Explicație: