Răspuns :
Răspuns:
calculez moli O2, stiind Vm= 22,4 l/mol
niu=V/Vm=11,2l/22,4 l/mol= 0,5mol
calculez masa celo5 0,5mol ,stiind asa molara M,O2=32g/mol
m=niuxM= 0,5molx32g/mol= 16g
Explicație:
Răspuns:
Explicație:
VO2= 11,2 L
-se afla nr. de moli de O2
n= 11,2 L : 22,4 L/moli=0,5 moli O2
-se afla masa de oxigen
n= m: M
m= n . M
m= 0,5 moli . 32g/moli=16 g oxigen
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!