1. Calculați:
a. numărul atomilor din 2 moli de fier, Fe;
b. numărul atomilor din 3 moli apă, H 2 O;
c. numărul atomilor din 49 g acid sulfuric, H 2 SO 4 ;
d. numărul atomilor din 66 g dioxid de carbon, CO 2 .
2. Carbonul, C are numărul atomic Z=6. Calculați numărul particulelor componente ale
următorilor izotopi de carbon: 6 10 C; 6 12 C; 6 14 C.
3. Calculați numărul de electroni:
a. de pe stratul L;
b. de pe stratul 3;
c. din substratul 3d;
d. din substratul 3p;
e. din substratul 4d.
4. Scrieți configurația electronică pentru: Sulf, S (Z=16), Magneziu, Mg (Z=12), Calciu, Ca
(Z=20).
Se dau masele atomice: H-1, O-16, S-32, C-12
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!