Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
a. oxigen Z=8 A=16 8p, 8e , 8n
16 g O
16 g O---------1 mol de atomi de O ----------------------6,023.10²³ atomi de O---
------ 8 . 6,023.10²³ p---- -----8 . 6,023.10²³ n
b. Fe
Z= 26 A=56 26p,26e,30n
11,2 kg Fe= 11200 g Fe
n= 11200g : 56g/moli=200moli de atomi de Fe
1mol Fe-----6,023.10²³atomi Fe--------26 . 6,023.10²³ p----30 . 6,023.10²³n
200moli Fe -----------------------------------------x----------------------------y
x= 200 . 26 . 6,023.10²³ p =
y= 200 . 30 .6,023.10²³ n =
c.
Mg
Z=12 A=24 12p , 12e , 12n
5kmoli=5000 moli
1mol Mg -------6,023.10²³atomi Mg------12 . 6,023.10²³ p-----12.6,023.10²³ n
5000 moli ------------------------------------------x----------------------------y
x=5000 . 12 . 6,023.10²³ p =3611380 .10²³ p
y=3611380. 10²³ n
d.
nH2= 2,24 L : 22,4 L /moli=0,1 moli
H Z=1 A=1 1p ,1e , 0 n
1mol H2----------6,023.10 ²³molecule H2----2 .6,023.10²³atomi H-----------------------------2 . 2 .6,023.10²³p-----------0 .2. 6,023.10²³ n
0,1 moli H2 ----------x-------------------------y
x= 0,1 . 2 . 2 .6,023 .10²³p =
y= 0
calculeaza , te rog , singur!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!