👤

saptamana aceasta pretul unui kg de mere costa 4 lei.saptamana trecuta merele erau cu 10% mai ieftine. satamana viitoare vor costa cu 20% mai mult! cat costau merele saptamana trecuta si cat vor costa saptamana viitoare. Urgeeent dAu 55 puncte

Răspuns :

saptamana trecuta:

10/100 x 4 = 10/25 = 2/5

4 - 2/5 = 20/5 - 2/5 = 18/5 lei = 3 + 3/5 lei = 3 lei si 60 de bani

saptamana viitoare:

20/100 x 4 = 20/25 = 4/5

4 - 4/5 = 20/5 - 4/5 = 16/5 = 3 + 1/5 lei = 3 lei si 20 de bani

sunt rezultate aiurea...daca vede cineva vreo greseala sa imi scrie in comment section ca sa corectez :)

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari