3.48. Metanolul (CH,OH) se obține din
metan conform reacțiilor:
CH+H2O
(Ni, 650-1000°C) CO + 3H, (n=70%)
(Zno, Cr,O)
CH,OH (n=80%)
Considerând că s-a pornit de la un amestec
de metan şi vapori de apă în raport molar CH, :
H,0 = 3:4 şi că s-au obținut 5600kg de soluție
de CH,OH de concentrație 96%, sunt corecte
afirmațiile:
1. s-au introdus în proces 300 kmoli CH,
şi 400 kmoli H,O;
2. s-au introdus în proces 3360 kg CH, şi
7200 kg H,O;
3. se pot recupera 294 kmoli H, 42 kmoli
CO şi 90 kmoli CH,;
4. se pot recupera 2112 kg CH,
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!