👤

Calculează compoziția procentuala pentru Mg(OH)²​

Răspuns :

Mg(OH)²

-se calculeaza masa molara

M=24+2.16+2=58-------->58g/moli

-se calculeaza comp.proc.prin masa molara

58g.Mg(OH)²-----------24g

Mg----------32g

o------2gh

100g----------x--------y-----z

x=100.24:58=41,38%mg

y=100.32:58=55,17%O

x=100.2:58=3.45%H

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari