Răspuns :
Răspuns: viteza apei = 15 km/h
viteza barcii fata de apa = 35 km/h
Explicație:
Viteza impotriva curentului = v₂ = d/t₂ = 100 km / 5 h = 20 km/h
viteza barcii are doua componente :
viteza barcii fata de apa - v₁
si viteza apei fata de maluri- v₂
in primul caz, cand deplasarea are loc in sensul curentului, vitezele se aduna,
in al doilea caz, viteza de inaintare a barcii este micsorata cu viteza apei.
v₁ = vb + va = 50
v₂ = vb - va = 20
viteza barcii fata de apa -vb - este cea data de motoare si o consideram constanta
vb + va = 50
vb - va = 20
--------------------------
2vb = 70
viteza barcii = vb = 70:2 = 35 km/h
viteza apei = va = 50 - 35 = 15 km/h
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!