Răspuns :
Răspuns:
FeO si Fe2O3
%O = 16 / 72 = 22,22% pentru FeO (A )
% Fe = 56 · 2/ 160 =70% Fe pentru Fe2O3 ( B )
72g FeO .... 56 g Fe
288 g FeO ... x
x = 288 · 56 / 72 = 224,5g Fe
160g Fe2O3 ... 2 · 56g Fe
y g Fe2O3 .....224,5 g Fe
y = 320,76g Fe2O3
c) pentru FeO avem Fe : O = 56 : 16 = 7 : 2
pentru Fe2O3 avem Fe : O = 112 : 48 = 14 : 6 = 7 : 3
d) n moli B = 36,132 · 10²³ / 6,023 · 19²³= 6 moli de atoni de O
1 mol de B ..... 3 moli de atomi de O
z moli de B ... 6 moli de atomi de O
z = 2 moli de B
m de Fe2O3 = 2 ·112 g = 224g Fe2O3.
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!