Răspuns :
Răspuns:2,4 km
Explicație:
72km/h=72000m/60 min=1200m/m=>2400m/2min
2400m=2,4km
MRU => v=const. =72km/h = 72 * (5/18) m/s ( transform in unitati S.I.)
v= 20 m/s
t= 2 min =2 * 60 s = 120 s
v= d/t => d = v*t = 20 * 120 = 2400 m
d= 2400 m
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!