Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
MNaOH= 23 + 16 +1=40-------> 40g/moli
n= m: M
n= 400g : 40g/moli= 10 moli NaOH
Răspuns:
10 moli NaOH
Explicație:
Bună! :)
400g NaOH = ? moli NaOH
n = m/M
- n = numărul de moli
- m = masa
- M = masa molară (moleculară)
M NaOH = A Na + A O + A H = 23 + 16 + 1 = 40 g/mol
n = m/M = 400g/40g/mol = 10 moli NaOH
Succes!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!