Răspuns :
Răspuns:
1 mol. 1 mol
NaOH + HNO3 = NaNO3 + H2O
5 moli. x moli
vedem (pe reacție) ca un mol de NaOH reactioneaza cu 1 mol de HNO3 .
x= 5 moli moli de HNO3
n-numar de moli
m- masa (g)
M- masa molara (g/mol)
M HNO3= 1+12+(16x3) = 61 g/mol
n = 5 moli hno3
m= M x n
m = 61 x 5
m= 305 g
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!