Răspuns :
Răspuns: densitate cui = 8000 kg / m³ = 8 g /cm³
Explicație:
Partea "practica " a chimiei se desfasoara in laborator, unde e de preferat sa stii bine cum si de ce trebuie sa folosesti diferite vase si ustensile...
Partea practica aici tine de masurarea volumului unui obiect cu ajutorul mensurei gradate ( cilindrul gradat), dar si de multe calcule si transformari ale unitatilor de masura.
Cand scufundam un obiect intr-un lichid, nivelul acestuia va creste. Diferenta de nivel intre valoarea finala a volumului citit pe gradatii ( cu obiectul inauntru) si valoarea initiala a volumului ( doar apa) este exact volumul obiectului respectiv.
In problema data, cresterea de nivel de 0,5 mililitri este exact volumul cuiului.
[ acum trebuie sa stim cum e cu mililitrul ... Mililitrul este a mia parte din litru
1 litru = 1000 mililitri, dar tot 1 litru = 1 decimetru cub - asta e definitie, trebuie sa o inveti !!
pentru ca 1 dm³ = 1000 cm³ = 1000 ml = 1 litru,
rezulta ca 1 ml = 1 cm³
acum stim si volumul cuiului in cm³
0,5 ml = 0,5 cm³
densitatea ρ = masa / volum
m = 4 g
V = 0,5 cm³
ρ = m / V = 4 g / 0,5 g = 8 g / cm³ = 8 000 kg / m³
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!