Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
5kg CaCO3
p= 80%
r. cu o col. HCl, c=10%
sol. NaOH, c=20%
ec.
nr.moli gaz
ms NaOH
-se afla masa pura de CaCO3
mp= p . mi :100
mp= 80 . 5000 :100=4000g CaCO3 pur
-se scrie prima ec. ; se afla masa de gaz degajat si nr. de moli
4000g xg
CaCO3 +2 HCl = CaCl2 + CO2 + H2O
100g 44g
x= 4000 . 44 : 100=1760 g CO2
n= 1760 g : 44g/moli= 40 moli CO2
-se scrie a doua ec.
1760g yg
CO2 + 2NaOH = Na2CO3 + H2O
44g 2.40g
y= 1760.80 : 44=3200 g NaOH-------> acesta este md sol.
-se afla ms
ms= md.100 : c
ms=3200 .100 : 20=16000g sol . NaOH= 16 kg sol.
MCaCO3=40+12+3.16=100------> 100g/moli
MNaOH=23 +16 +1=40------->40g/moli
MCO2=12 +2.16=44------> 44g/moli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!