Răspuns :
sulfat de sodiu = Na2SO4
M= 2x23+32+3x16 = 142 g/mol
acid clorhidric = HCl
M= 1+35,5 = 36,5 g/mol
acid azotic = HNO3
M= 1+14+3x16 = 63 g/mol
1 mol ............................ 63 g
x moli ......................... 375 g
= 5,95 moli
azotit de calciu = Ca(NO2)2
M= 40+(14+2x16)2 = 132 g/mol
1 mol ............................. 132 g
7,5 moli ........................x = 990 g
hidroxid de magneziu = Mg(OH)2
raport atomic
Mg : O : H = 1 : 2 : 2
raport masic
Mg : O : H = 24 : 32 : 2/:2 = 12 : 16 : 1
sulfat de aluminiu = Al2(SO4)3
raport atomic
Al : S : O = 2 : 3 : 12
raport masic
Al : S : O = 54 : 96 : 192/:2 = 27 : 48 : 96
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!