👤

Ma poate ajuta cineva, urgent, cu aceasta problemă, va rog!!!
Clorul natural este format din 2 izotopi: Cl cu numar de masa=35 si numar atomic=17; Cl cu numar de masa=37 si numar atomic=17;
Masa atomică Cl=35,4846.Calculați procentul celor 2 izotopi în Cl natural. Va rog mult, urgent!!!​


Răspuns :

Răspuns:

Notam cu x si y procentele

masa atomica = 35x/100 + 37/100y

35.5 = 35/100 * x + 37/100 * y

x + y = 100 => y = 100-x

35,5 = 0,35x + 0.37(100-x)

35,5 = 0,35x + 37 - 0.37x => x = 75%

y = 100 - 75 = 25%

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari