REZOLVAȚI URMĂTOARELE PROBLEME 1. O baterie cu t.e.m. E = 48 V și rezistența interioară r = 112 care este legată în circuitul unui bec cu rezistența R = 7 12. Aflaţi: a)tensiunea electrică la bornele becului. b) intensitatea curentului de scurtcircuit.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!