Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
p=puritate
p= 100 - 40= 60%
p = mp .100 : mi
mp= p .mi :100
mp= 60 .500 : 100=300 g sare gema pura
Răspuns:
masa de sare impura ,mi= masa de sare pura,mp + masa impuritatilor
masa de sare pura= 500-40-> 460g
p= m,px100/m,i= 460x100/500=92%
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!