Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
1.
ms1=300g
c1=20%
ms2=400g
c2=25%
cfinal
-se afla md1
c1 = md1 .100 : ms1
md1=c1 . ms1 : 100
md1=20 . 300 :100= 60g NaOH
-se afla md2
c2= md2 .100 : ms2
md2=c2 . ms2 : 100
md2=25 . 400 : 100= 100 g NaOH
-se afla md final
mdf = md1 + md2
mdf=60 + 100= 160 g NaOH
-se afla msf
msf= 300 + 400 = 700g
-se afla cf
cf= mdf .100 : msf
cf= 160 .100 : 700=22,8%
2
70 t calcar
p=90,5%
mp
mi
p=puritate
p= mp .100 : mi
mp=p . mi : 100
mp= 90,5 .70000 : 100=63350 kgCaCO3
mi= 70000 - 63350=6650 kg impuritati
3.
c1=0,9%
ms1 =500 g
c2=1,8%
mapa evap.
-se afla md sol.
md= c.ms : 100
md=0,9 . 500 : 100=4,5 g NaCl
-se afla ms2
c2= md . 100 : ms2
ms2= md.100 : c2
ms2=4,5 . 100 : 1,8=250 g
-mapa evap. = ms1 - ms2
mapa evap. =500 -250=250g
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!