👤

un corp se deplasează cu viteză constantă și parcurge distanța de 36 de m în timp de un minut află viteza corpului distanță pe care ar parcurge acest corp în timp de două ore​

Răspuns :

t1=1 min=60 s

t2=2 h=7200 s

d1=v*t1=>v=d1/t1=36/60=0,6 m/s

d2=v*t2=0,6*7200=4320 m

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari