👤

Cat timp îi ia unui biciclist sa parcurgă 500m cu viteza de 18 km/h.
d=500m
V=18km/h
V=d supra t=500supra18.
Care ma ajuta va rog


Răspuns :

Răspuns:

500m= 0,5 km

t= d/v

t= 0,5/18= 0,02 ore= 72 de secunde

Explicație:

trebuie unitatile sa corespundă