👤

sa se calculeze masa de carbon dintr un comprimat de 500 mg de aspirina ( C9H8O4 )​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

M C9H8O4 = 12 x 9 + 8 x 1 + 4 x 16 = 108 + 8 + 64 = 180

180 g C9H8O4 ...........................108 g C

0,5 g ................................................m

m = 0,5*108/180 = 0,3 g carbon