Explicație: l=20 cm m = 16 kg Greutatea cubului este G= m·g = 16 kg · 10 N/kg = 160 N Volumul cubului este V = 20³ = 8000 cm³ = 8 dm³ = 0,008 m³ Densitatea este p= m / V = 16 kg : 0,008 m³ = 2000 kg/m³
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!