👤

Un automobil a parcurs 234 km în trei ore. Dacă în prima oră a parcurs 57,6 km, în cea de-a doua oră a parcurs 95,3 km, calculează câți kilometri a parcurs automobilul în cea de-a treia oră.

Răspuns :

Răspuns:

234-57,6-95,3=81,1(km parcurși a treia oră)

sau

Câți km a parcurs în primele două ore?

57,6+95,3=152,9Km)

Câți km a parcurs în cea de-a treia oră?

234-152,9=81,1(km)

R:81,1 Km

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari