Răspuns: viteza medie = 3,1578 m/s = 11,36 km/h
Explicație:
Viteza medie = distanta parcursa / timpul total necesar
distanta parcursa = 1 km + 5 km = 6 km = 6000 m
timpul total = t1 + t2 + t3
t1 = timpul in care a alergat 1 km = 1000m cu viteza de 10 m/s
t1 = 1ooo m / 10 m/s = 100 s
t2 = pauza = 2 minute = 2 x 60 = 120 secunde
t3 = timpul in care a parcurs cei 5 km = 28 minute = 28 x 60 = 1680 s
v medie = 6000 m / ( 100 s + 120 s + 1680 s) = 6000 m / 1900s = 3,1578 m/s