Repede intrebare din poză

Răspuns:
Explicație:
MH2SO4=2+ 32 + 4.16=98--------> 98g/moli
98g H2SO4-----------32g S------2gH--------64gO
0,98g ----------------------x-------------y------------z
x=0,98 . 32 : 98=0,32g S
y=0,98 . 2 : 98=0,02g H
z= 0,98 . 64 : 98=0,64 g O