Răspuns :
Răspuns:
Câteva indicații despre Po:
Poloniu( Po) este un metal radioactiv, care:
-este situat în grupa VI A (16) , perioada 6;
-are: Z=84 și A = 209
Configurația electronică este:
(Xe)⁵⁴ 4f¹⁴5d¹⁰ 6s² 6p⁴
Numere de oxidare mai stabile sunt: +2, +4; are și numere de oxidare negative. El poate ceda maxim 6 e și formează configurație stabilă de Xe, sau poate primi 2 e și formează configurația stabilă de Rn.
Datele problemei
-formula chimică la fosfat de poloniu (+2)= Po²⁺₃ (PO₄)³⁻₂
-n moli de Po₃(PO₄)₂= 3,5 moli
-mase atomice: A la: Po=209; P(fosfor)=31; O (oxigen)=16
-masa ocupată de 3,5 moli de fosfat =X= ? g
Calcule
Masa de fosfat de poloniu (X) se calculează din expresia matematică pentru numărul de moli, n,:
n = masa (m) / M (masa moleculară)
M la Po₃(PO₄)₂= 3.A Po + 2( A P + 4.A O)=
M = 3.209 +2( 31+4.16) =627+2( 95) =817 g/mol
Deci:
m (X) =n moli . M = 3,5 moli .817 g/mol=2859,5 g
R: 2859,5 g
În literatura de specialitate se indică și N.O +4 stabil la Po.
Deci:
-un fosfat de poloniu (+4) ar fi= Po⁺⁴₃(PO₄)⁻³₄
-M Po⁺⁴₃(PO₄)⁻³₄ = 3. A Po + 4 ( A P + 4. A O)= 3.209 +4.95=627+380=1007
-m = 3,5 mol .10007 g/mol=3524,5 g
R: 3524,5 g
Verificați informațiile, vă rog!
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!