👤

La ce distanta se afla soarele de la pământ dacă Lumina emisa de soare ajunge la pământ peste 8m.20s iar viteza luminii e de 300 000 km/s.

Răspuns :

Explicație:

se transforma minutele in secunde: 8m+20s=8*60s+20s=500s

Se calculeaza distanta cu formula:d=v*t

d=300 000 km/s * 500s

d=150 000 000km/s

Raspuns: 150 000 000 km/s