Răspuns :
Răspuns:
Propunerea de rezolvare, se bazează pe expresia matematică a numărului lui Avogadro, N A:
1mol de substanță conține 6,023.10²³ particule(molecule, ioni, etc.)
Etape de Calcul:
1) calculăm numărul de moli, X, ce conțin 30,1.10²³ molecule, cu regula de trei simplă, astfel:
dacă 1mol de glucoză......are 6,023.10²³ molecule de glucoză
atunci X moli de glucoză......au 30,1 .10²³ molecule de glucoză
X = 1 mol.30,1.10²³ molecule/ 6,023.10²³ molecule=4,9975 aprox. 5 moli
2) calculăm masa de glucoză (Y) ce conține 5 moli, cu expresia matematică pentru numărul de moli, n (niu):
n moli = masa glucoză, m,(g) / Masa moleculară, M, glucoză (g/mol)
Glucoza are formula chimică: C₆H₁₂O₆
M la C₆H₁₂O₆= 6.AC + 12. A H + 6. A O = 6.12+12.1+6.16=72+12+96=180 g/mol
Rezultă:
m glucoză= n moli. M =5moli.180 g/mol=900 g
R: 900 g glucoză
O altă variantă de calcul masa glucoză era:
dacă 1 mol glucoză=180 g/mol.......are ...6,023.10²³ molecule
atunci X g glucoză......au...30,1.10²³ molecule
Verificați, calculele!
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!