Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
c=49%
141g K2O
2% impuritati
-se afla masa pura de K2O
p=100-2=98 %
p= mp.100 : mi
mp= p.mi : 100
mp= 98 . 141 : 100=138,18 g K2O
-se afla masa se H2SO4 consumata in reactie
138,18g xg
K2O + H2SO4= K2SO4 + H2O
94g 98g
x=138,18 . 98 : 94=144,06 gH2SO4
-se afla ms sol. de H2SO4
ms= md .100 : c
ms =144,06 .100 : 49 = 294 g sol. H2SO4
MK2O=2.39 + 16=94-------->94g/moli
MH2SO4=2+32+4.16=98--------->98g/moli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!