👤

Fie un cub de latura 10cm,cu masa de 200g. Calculati a) volumul cubului si transformati in m3. b) densitatea materialului din care este realizat cubul. c) greutatea cubul
Pls ajutor:0


Răspuns :

Răspuns: V = 0,001 m³, b)  ρ = 200 kg / m³, c) G = 2 Newton

Explicație:

a) volumul cubului = latura x latura x latura

V = 10 cm x 10 cm x 10 cm = 1000 cm³

[ 1 metru cub este un cub cu latura de 1 metru . Volumul sau este

V = 1 m x 1 m x 1 m = 1 m³ .

acelasi metru il putem exprima in centimetri : 1 m = 100 cm

Volumul = 100 cm x 100 cm x 100 cm = 1000 000 cm³

Acum stim sa demonstram ca 1 m³ = 1000 000 cm³

Rezulta ca 1000 cm³  sunt egali cu 1000 : 1000000 = 0,001 m³  - de 1000 de ori mai putin! }

Volumul cubului = 1000 cm³ = 0,001 m³

b) densitatea materialului ρ = masa / volum

masa = 200 g

volum = 1000 cm³

densitate  = 200 g : 1000 cm³ = 0,2 g / cm³ = 200 kg / m³

c)  greutatea = masa x g

masa = 0,2 kg

g = acceleratia gravitationala = 10 N/kg

G = 0,2 kg x 10 N/kg = 2 Newton