👤

Dacă f= 25N s= 0,01m patrati cat este presiunea

Răspuns :

Răspuns:

f=25N

s=0,01

f×s=

25×0,01=0,25

Răspuns:

2500 N/m²

Explicație:

Presiunea este catul dintre forta si suprafata pe care actioneaza aceasta forta.

P = F/S

P = 25 / 0,01 = 2500 N/m²