Răspuns :
Răspuns: O propunere de rezolvare
Datele problemei
Stim:
-căldura de combustie(ardere) molară fructoză= ΔH=-2812kj/ mol .Adică la arderea unui (1) mol de fructoză se degajă -2812 kJ. Avem un proces exoterm.
-masa măr=160 g
-conținutul procentual de de fructoză, C₆H₁₂O₆ din măr= 10%; adică în 100% de măr avem 10% fructoză
-căldura de combustie, Q (kcal), se calculează din relația matematică:
ΔH=-2812kj/ mol= +Q (kcal) / n moli fructoză
- 1 cal = 4,184 J
La reacțiile exoterme, avem notația: -ΔH și + Q
Nu știm si vom calcula:
-masa de fructoză din 160 g măr=? = X g
-numărul de moli de fructoză conținut de X g fructoză=? =Y moli
-căldura de combustie în kJ și kcal=? Necunoscuta problemei
Calcule
1) X g de fructoză
Se aplică calcul de compoziție procentuală:
X = 160 g măr . 10% fructoză/100% măr= 16 g fructoză
2) Y moli de fructoză=?
n moli = masa(m) / masa moleculară(M)
M C₆H₁₂O₆= 6.A C + 12.A H +6. A O = 6.12+12.1+6.16=180 g/mol
n moli C₆H₁₂O₆= 16 g / 180 g/ mol= 0,088(88) moli
3) Q degajat de 0,088 moli în kJ este:
Q= n moli . ΔH = 0,088 moli. 2812 kJ/mol=+247,456 kJ
4) Transformăm kJ în kcal:
1 kcal = 4,184 kJ
Q (kcal) = 247,456 kj/ 4,184Kj/kcla=59,143 kcal
Diferența până la 59,7 kcal vine din rotunjirea rezultatelor; am lucrat cu trei zecimale.
Verificați calculele, vă rog!
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!