Răspuns :
2 gume ........ 5 creioane ....... 18 lei
2 gume ........ 3 creioane ....... 14 lei
___________________________ scad relatiile
/ 2 creioane .........4 lei
4 : 2 = 2 lei costa un creion
14 lei - 3 x 2 lei = 14 - 6 = 8 lei costa 2 gume
8 lei : 2 = 4 lei costa o guma
o guma ........ un creion ................6 lei
3 c ...... 2 g ....... 11 ron
4 c ...... 2 g ....... 10 ron
____________________
4-3=1 creion ( in plus )
11-10= 1 ron
1:1= 1 ron ( costă un creion )
1×3=3 ron ( costă 3 creioane )
11-3=8 ron ( costă 2 gume )
8:2= 4 ron ( costă o gumă de șters )
1×10 + 4×15= 10 + 60 = 70 ron ( costă 10 creioane si 15 gume de șters )
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!