👤

Un amestec de magneziu si zinc reactionează cu H2So4, diluat
punand in libertate 44,8 l hidrogen masurat in conditii normale (0°C, 1 atm).
Stiind că amestecul are compozitia: 24% Mg si 76% Zn calculați masa sa.
VA ROOOG ​


Răspuns :

Răspuns:

Mg + H2SO4---> MgSO4 + H2       ori    a moli

Zn + H2SO4---> ZnSO4 + H2       ori  b  moli

volumul hidrogenului; 44,8 = 22,4(a+b)----> a+b=2

masa amestecului:  m= mMg + mZn= ax24 g + bx65g

dar 24a/65b= 24/76----> a/b=0,855

a+b=2---> 0,855b+b=2----> b=1,08mol

                                            a= 2-1,08=0,92mol

m,amestec= 0,92x24g+1,08x65g=22,08g+70,2g=92,28g

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari