Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
-se afla masa molara a NaOH
M= 23+16+1=40--------> 40g/moli
40 g NaOH---------23 g Na
2000g -------------------x
x= 2000 . 23 : 40 = g Na
n= 1150g : 23g/moli = 50 moli Na
masa molara NaOH=23+16+1=40
2kg=2000g
40g NaOH..........23gNa
2000gNaOH.......x
x=2000×23/40=1150g
nr moli=1150/23=50 moli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!